Asystenci oparci na sztucznej inteligencji będą doskonałym narzędziem wspierającym ludzi, na przykład w procesach terapeutycznych.

Dla psychologów takie systemy mogłyby stanowić nieocenioną pomoc w utrzymaniu ciągłości terapii pacjentów, obejmując swoim zakresem od coachingu, przez plany dietetyczne, aż po monitorowanie przyjmowania leków - powiedziała Joanna Pruszynska-Witkowska na antenie radia RDC w audycji "Sztuczna inteligencja nie zabierze ci pracy, ale..." (16.04) prowadzonej przez Piotra Pilewskiego (android.com) w ramach cyklu "Technologicznie mówiąc". Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji rewolucjonizuje rynek pracy, stawiając przed nami nowe wyzwania, ale i otwierając niespotykane dotąd możliwości. Adaptacja do tych zmian będzie kluczowa dla zachowania konkurencyjności zarówno przez pracowników, jak i firmy. Wnikliwa dyskusja ekspertki rynku pracy z prowadzącym rzuciła nowe światło na perspektywy zatrudnienia w dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Zamiast kreślić wizję masowych zwolnień, rozmowa skoncentrowała się na potencjale AI jako narzędzia wspomagającego, które może przyczynić się do ewolucji zawodów i otworzyć przed pracownikami nowe możliwości rozwoju.

AI jako katalizator zmian – wsparcie zamiast substytucji

Ekspertka rynku pracy z przekonaniem argumentowała, że nadchodząca era technologiczna będzie charakteryzować się kooperacją między człowiekiem a inteligentnymi systemami. Algorytmy AI, wykazujące biegłość w analizie rozległych zbiorów danych i automatyzacji powtarzalnych czynności, mogą efektywnie odciążyć pracowników od monotonnych zadań, umożliwiając im koncentrację na działaniach wymagających kreatywności, strategicznego myślenia oraz inteligencji emocjonalnej. Według raportu Allied Market Research, globalny rynek AI w opiece zdrowotnej dynamicznie rośnie, co wskazuje na rosnącą adopcję systemów AI wspomagających zarówno pacjentów, jak i personel medyczny.

Przemodelowanie struktur pracy – nowe horyzonty efektywności

Dalsza analiza dotyczyła konkretnych przeobrażeń w modelach pracy w różnych sektorach gospodarki. Joanna Pruszynska-Witkowska zwróciła uwagę, że implementacja narzędzi opartych na sztucznej inteligencji może znacząco zwiększyć wydajność pracy jednostek. „Przede wszystkim zmieni się model pracy, ponieważ, mając możliwość korzystania z narzędzi AI, jeden księgowy będzie mógł wykonać pracę, która dzisiaj wymaga zaangażowania nawet pięciu specjalistów” – stwierdziła, ilustrując potencjał AI do optymalizacji procesów. Prowadzący audycję Piotr Pilewski zwrócił uwagę na możliwość zastąpienia przez AI czynności o charakterze rutynowym. „Zawody, w których dominują powtarzalne zadania, często prowadzą do szybkiego wypalenia zawodowego. To właśnie te profesje zostaną najprawdopodobniej wkrótce zastąpione przez sztuczną inteligencję” – dodała ekspertka, wskazując na przykłady w obszarze obsługi klienta i wsparcia technicznego. Raport McKinsey "The future of work in Europe" szacuje, że znaczący procent godzin pracy w Europie może zostać zautomatyzowany, co jednak nie musi oznaczać utraty miejsc pracy.

Kluczowe kompetencje przyszłości – inwestycja w kapitał ludzki

W kontekście dynamicznych przemian na rynku pracy, zarówno eksperci, jak i prowadzący audycję podkreślali fundamentalne znaczenie nieustannego rozwoju zawodowego. Podczas rozmowy akcentowano konieczność adaptacji do nowych realiów poprzez reskilling i upskilling. Równocześnie, z naciskiem wskazywano na rosnącą wartość kompetencji miękkich. „Umiejętności miękkie obejmują przede wszystkim gotowość do uczenia się przez całe życie, otwartość na nową wiedzę i zmiany. Kluczowe jest, abyśmy nie blokowali się przed przyswajaniem nowych umiejętności” – wyjaśniła. Wśród kluczowych umiejętności przyszłości wymieniono zdolność do efektywnej interakcji z systemami AI, krytyczną analizę informacji oraz etyczne implikacje wykorzystania nowych technologii. Światowe Forum Ekonomiczne w swoim raporcie "The Future of Jobs Report 2024" podkreśla znaczenie krytycznego i analitycznego myślenia oraz kreatywności. W guidebooku Future Collars "Zawody przyszłości: Kluczowe umiejętności na 2025 rok i później" podkreśla się, że "umiejętności techniczne, miękkie i biznesowe stanowią trzy filary nowoczesnego profesjonalisty. Każdy z tych obszarów wymaga świadomego rozwoju i ciągłego doskonalenia." Rozwijając tę myśl, warto dodać, że w erze AI kompetencje miękkie, takie jak komunikacja, współpraca i empatia, zyskują na znaczeniu, ponieważ są trudniejsze do zautomatyzowania niż umiejętności techniczne. Skuteczne połączenie tych trzech filarów jest kluczem do sukcesu zawodowego w przyszłości. Co istotne, według raportu Microsoft Work Trend Index, umiejętności związane z AI stają się kluczowym kryterium rekrutacyjnym. Ponad połowa (53%) liderów biznesu w Polsce deklaruje, że nie zatrudni osoby, która ich nie posiada, a 55% z nich preferuje mniej doświadczonego kandydata, który ma te umiejętności, niż bardziej doświadczoną osobę bez takich kwalifikacji.

Nowe ścieżki kariery – marketing w erze algorytmów i inne specjalizacje

Piotr Pilewski zainicjował dyskusję na temat powstawania nowych specjalizacji zawodowych, będących bezpośrednią konsekwencją rozwoju sztucznej inteligencji. Na pytanie o charakterystykę „marketingu dla algorytmów”, Joanna Pruszynska-Witkowska przedstawiła analogię do ewolucji strategii marketingowych w środowisku internetowym. „Podobnie jak w przypadku internetu, gdzie pojawiła się potrzeba specjalistów SEO, którzy optymalizują treści pod kątem algorytmów wyszukiwarek, tak samo w erze AI będziemy potrzebować ekspertów rozumiejących, jak działają algorytmy sztucznej inteligencji i jak sprawić, by promowane treści były przez nie preferowane” – wyjaśniła ekspertka, wskazując na adaptacyjny charakter specjalizacji związanych z optymalizacją pod kątem algorytmów AI. Analizy rynku pracy wskazują na dynamiczny wzrost zapotrzebowania na specjalistów w dziedzinach związanych z AI i uczeniem maszynowym (np., raport LinkedIn "Jobs on the Rise 2024").

Perspektywa optymizmu – wbrew obawom o utratę pracy

W dalszej części dyskusji Piotr Pilewski zwrócił uwagę na optymistyczną perspektywę Joanny Pruszyńskiej-Witkowskiej dotyczącą wpływu AI na rynek pracy, która kontrastowała z powszechnymi obawami o masowe zwolnienia. „Przede wszystkim wierzę w pozytywny wpływ tych zmian, ponieważ wiele procesów ulegnie znacznemu przyspieszeniu. Jestem zwolenniczką idei asystentów AI wspomagających w terapiach, utrzymaniu zdrowej diety czy radzeniu sobie z różnymi problemami psychicznymi. Tacy asystenci już są gotowi do działania, podobnie jak systemy wspomagające wykrywanie różnych nowych chorób i przyspieszające diagnostykę w ramach e-medycyny” – argumentowała ekspertka, podkreślając potencjał AI do usprawnienia wielu aspektów życia zawodowego i prywatnego. 

Uniwersalność implementacji AI – transformacja wszystkich sektorów

Prowadzący audycję skierował pytanie dotyczące branż, które wykazują szczególną otwartość na integrację sztucznej inteligencji. „Wszystkie branże. Nie ma takiej, która nie byłaby dotknięta tymi zmianami. Oczywiście, na początku obserwujemy to najmocniej w marketingu, kreacji treści, tworzeniu dokumentów, raportów czy przewodników, a nawet w generowaniu reklam w całości przez AI” – wyjaśniła Joanna Pruszyńska-Witkowska, akcentując powszechny charakter transformacji wywołanej przez AI. Raport firmy Gartner "Top 10 Strategic Technology Trends for 2024" potwierdza szeroki wpływ generatywnej sztucznej inteligencji. Co ciekawe, Polska wyróżnia się na tle innych krajów pod względem adopcji generatywnej AI. Według raportu "Generative AI Adoption" autorstwa Human + AI Institute oraz CampusAI Polska, aż 63% Polaków korzysta już z narzędzi GenAI, co jest najwyższym wynikiem spośród badanych krajów (UK, USA, Hiszpania). Ponadto, tylko 3% badanych Polaków deklaruje całkowity brak świadomości istnienia tych technologii, a 58,4% wyraża chęć dalszej nauki o AI. Polska notuje również najszybszy wzrost wykorzystania AI w biznesie w całej UE (36% w ciągu ostatniego roku). 

Klucz do adaptacji – zaangażowanie i gotowość do nauki

Podsumowując bogatą w merytoryczne spostrzeżenia dyskusję, eksperci zgodzili się, że przyszłość rynku pracy będzie w dużej mierze zależeć od zdolności jednostek i organizacji do adaptacji oraz ciągłego podnoszenia kompetencji. Na pytanie Piotra Pilewskiego o najważniejszą postawę w obliczu nadchodzących zmian, Joanna Pruszynska-Witkowska skonkludowała: „Wydaje mi się, że kluczowe jest nie tyle proaktywne działanie, ile po prostu chęć zaangażowania się i gotowość do nauki nowych rzeczy.” W raporcie Future Collars "Wielki reset umiejętności" podkreśla się, że reskilling i upskilling są kluczowe dla firm, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość i dostosować się do zmieniającego się rynku pracy. Raport ten zawiera studia przypadków i konkretne wskazówki dla pracodawców w tym zakresie.

Możliwości nauki AI

Warto podkreślić, że umiejętności związane z AI są obecnie bardzo pożądane na rynku pracy, a ich zdobycie otwiera drzwi do wielu atrakcyjnych karier. Dla osób zainteresowanych zdobyciem praktycznych umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji, Future Collars oferuje intensywny kurs “Zostań mistrzem sztucznej inteligencji i zdobądź przewagę w pracy i biznesie” online na żywo z mentorami. Kurs ten został zaprojektowany tak, aby przeprowadzić uczestników od podstaw do zaawansowanych zastosowań AI, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia. Uczestnicy kursu mają możliwość nauczyć się efektywnego korzystania z narzędzi AI, tworzenia własnych asystentów AI oraz wdrażania rozwiązań AI w codziennej pracy i biznesie. Kurs obejmuje m.in. naukę promptowania, wykorzystanie AI w komunikacji, pracy z dokumentami, generowaniu treści, a także zagadnienia związane z bezpieczeństwem AI. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych mentorów, a program kursu kładzie nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy. Kurs AI od Future Collars jest skierowany do specjalistów, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, zwiększyć efektywność pracy i otworzyć nowe możliwości kariery, jak również do osób rozważających przebranżowienie. Ukończenie kursu pozwala na zdobycie konkretnych umiejętności, które są od razu aplikowalne w pracy zawodowej, co przekłada się na zwiększenie wartości na rynku pracy.

Sztuczna inteligencja to nie zagrożenie, a ogromna szansa dla tych, którzy są gotowi na adaptację i rozwój. Inwestycja w naukę AI i rozwój kompetencji przyszłości to klucz do sukcesu zawodowego w zmieniającym się świecie. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu i podjęcia konkretnych działań w celu przygotowania się na przyszłość rynku pracy.

Zainteresowanych zdobyciem kompetencji AI zachęcamy do odwiedzenia strony kursu i zapoznania się ze szczegółami: https://aimojasupermoc.futurecollars.com/

 

Źródło: aimojasupermoc.futurecollars.com

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.